reza66563
Administrator
Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kłodawa
|
|
StarGate SG-1 |
|
StarGate SG-1
| | Czym jest?
Stargate: SG-1 jest jednym z najlepszych seriali scf-fi na świecie. Powstał on w 1996 roku jako kontynuacja wydarzeń filmu kinowego "Stargate". O jego sukcesie świadczy fakt że powstało 10 sezonów w trakcie których bił rekordy popularności w USA i na całym świecie. W 2007 planowane jest zakończenie produkcji serialu. Ale jego kontynuacji możemy spodziewać się w powstających właśnie filmach SG-1. Wspomnieć też należy o tym że wydarzenia z SG-1 dały początek drugiemu serialowi - Atlantis
O czym jest?
Serial przedstawia historię wydarzeń tajnej kilkuosobowej wojskowej jednostki specjalnej Sił Powietrznych która bada inne planety i nawiązuje kontakt z innymi cywilizacjami za pomocą urządzenia zwanego Gwiezdnymi Wrotami, które pozwala na natychmiastowe przeniesienie się z jednej planety na drugą. Twórcą tej technologii jest rasa Pradawnych, która niegdyś była najpotężniejszą rasą we wszechświecie i teraz egzystuje na wyższym poziomie egzystencji.
Kolejne sezony
Początkowo stacja "Showtime" zleciła stworzenie dwóch sezonów (po 22 odcinki). Szybko jednak okazał się serial sukcesem, więc w czasie trwania emisji pierwszego sezonu zlecono produkcję dwóch kolejnych. Problemem też nie był piąty sezon na który się szybko zdecydowano. Po piątym sezonie serial SG-1 miał krytyczny moment. Nie tylko Michael Shanks zrezygnował z grania postaci Daniela Jacksona, ale i sam serial został anulowany, ale za to szczęśliwie znalazł nowy dom na stacji "Scf-Fi Channel", gdzie serial miał się zakończyć szóstym sezonem. Tam szybko okazało się że mimo odejścia Daniela serial bije rekordy oglądalności i już po nakręceniu finałowego odcinka serialu stacja zaproponowała stworzenie kolejnego siódmego sezonu. Tutaj jednak pojawiły się problemy dostępności głównej gwiazdy serialu - Richard Dean Andersona, które udało się rozwiązać poprzez ograniczenie jego obecności na ekranie. Powraca za to Daniel do obsady. Podobnie, sezon siódmy miał być ostatnim, jednak tym razem negocjacje w sprawie kontynuacji przeprowadzono wcześniej i ostatni odcinek sezonu siódmego (który został przerobiony ze scenariuszu filmu kinowego, który nie mógł już dłużej czekać na produkcje jako że serial nie chciał się skończyć) został zrobiony z myślą o kolejnym sezonie. Ósmy sezon był już wyraźnie wycofaniem się głównego aktora Richard Dean Andersona z serialu i nie miał już nie miał z powodów osobistych (wychowanie córki z Lost Angeles) zamiaru pojawić się w przypuszczalnym dziewiątym sezonie.
Dlatego w serialu SG-1 widać wyraźną różnicę pomiędzy pierwszymi ośmioma sezonami, a dwoma ostatnimi. W dziewiątym sezonie pojawiły się nie tylko nowe postacie, ale także nowy wróg. Wynika to z tego że pierwotną koncepcją było zakończenie serialu SG-1 na ósmym sezonie i wydarzenia z kolejnych sezonów miały być początkiem serialu Stargate Command. Na to jednak nie zgodziło się Sci-Fi Channel - stacja w USA odpowiedzialna za emisję premierowych odcinków. Jako że sam tytuł SG-1 był znakiem sukcesu kontynuowano nową formułę w obrębie SG-1. Powstały dwa sezony i po niskich wynikach oglądalności na Sci-Fi Channel stacja anulowała serial zaraz po emisji 200 odcinka. Niska oglądalność na stacji telewizyjnej ma się jednak nijak w porównaniu do popularności płyt DVD.
Historia SG-1
W pierwszej części serialu przez siedem lat dowódcą drużyny był pułkownik Jack O'Neill, który od młodości służył w jednostkach specjalnych. W ósmym sezonie po awansie na generała dowodził bazą SGC, w której znajdują się na Ziemi gwiezdne wrota. Drugim członkiem zespołu jest Sam Carter, będąca na początku drugodowodzącą w zespole, po awansie na podpułkownika przejęła dowództwo nad SG-1. Z rokiem przerwy do drużyny przynależy archeolog i lingwista Daniel Jackson. Podczas tego jednego roku jego miejsce zajęła postać Jonasa Queena - naukowca spotkanego na innej planecie. Stałym członkiem zespołu jest też Teal'c - były pierwszy przyboczny jednego z głównych wrogów, który postanowił przyłączyć się do Ziemian w walce z fałszywymi bogami. Oprócz tej grupy trzeba nadmienić postać generała Hammond'a który dowodził bazą przez siedem lat oraz major Fraiser która udzielała pomocy medycznej SG-1 nie raz.
W dwóch ostatnich sezonach dowództwo nad SG-1 zostaje powierzone podpułkownikowi o imieniu Cameron Mitchell. Jemu udaje się namówić do powrotu do SG-1 podpułkownik Carter, Daniela i Teal'c. Rok później do drużyny dołącza Vala która przez wiele wcześniejszych lat była międzyplanetarną oszustką. Od 2005 roku bazą dowodzi generał Hank Landry
Wróg
Głównym wątkiem serialu jest walka SG-1 z wrogimi Ziemi Goa'uld'ami zrzeszonymi w związek Władców Systemu. Te pasożytnicze stworzenia przypominające węże udają starożytnych bogów i tak co pewien czas SG-1 spotyka kolejno: Apofisa, Sokara, Anubisa, Baala- to są ci najwięksi. Oprócz tego SG-1 ma problemy z różnymi formami agencji NID, której zadaniem było patrzenie na ręce funkcjonowaniu SGC i jak się okazało często chodziło im o własne interesy, gdy to coraz bardziej biznesmeni zaczęli ingerować w ich działalność.
Od dziewiątego sezonu SG-1 ma do czynienia z nowym o wiele potężniejszym wrogiem o nazwie Ori. Są to istoty żyjące na wyższym poziomie egzystencji tak jak najpotężniejsza rasa - Pradawni. Co więcej Pradawni i Ori wywodzą się z jednej cywilizacji, ale konflikt ideologiczny między nimi zmusił ich do rozstania.
Sukces serialu
Głównym pomysłodawcą serialu była firma MGM która zakupiła prawa od Canal+ do filmu kinowego autorstwa Emmerich'a. Postanowili oni zebrać ekipę scenarzystów i reżyserów którzy by mogli stworzyć serialową kontynuację wydarzeń z filmu. Dyrektor MGM skontaktował się między innymi z Michael Greenburg'iem i Richard Dean Anderson'em. Słysząc o tym projekcie do drużyny dołączył Jonathan Glassner i Brad Wright. To był początek tworzenia ekipy producentów, którzy przez dziesięć kolejnych lat mieli tworzyć serial. Obecnie za realizację produkcji odpowiedzialne są dwie firmy: "Kawoosh! Productions" i "Gekko Film Corporation". Tymczasem same MGM (niedawno wykupione przez Sony) zajmuje się dystrybucją na rynku.
Sukces międzynarodowy
Serial osiągnął ogromny sukces. Znany jest na cały świecie. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Kanadzie i Australii. Bije rekordy oglądalności, a szczególnie przez większość czasu w amerykańskiej stacji "Sci-Fi Channel" dzięki czemu serialowi przypadł tytuł najdłużej kręconego serialu w historii scf-fi oraz w historii wszystkich seriali (drugie miejsce za dziewięcioma sezonami The X-Files).
Słowem podsumowania
Serial był kręcony w Vancouver i lada dzień nastąpi wyemitowanie ostatniego odcinka serialu. W Polsce przed 2000 rokiem w telewizji TVN zostały wyemitowane dwa pierwsze sezony. Prośby o kontynuowanie emisji nie poskutkowały i gdyby nie stacja HBO, która wznowiła emisję od trzeciego sezonu, w Polsce nie byłoby nawet dostępu do tego hitu. HBO wyemitowało już ósmy sezon, co zbliża nas do cywilizacji. |
Filmy
Stargate (1994r)
| | Film kinowy autorstwa Dean Devlin'a i Roland'a Emmerich'a pod tytułem "Stargate" miał swoją premierę w USA 28 października 1994 roku. To on zapoczątkował całą sagę Gwiezdnych Wrót przedstawiając nam po raz pierwszy urządzenie umożliwiające transport ludzi na inne planety rozmieszczone w całej galaktyce. Atutem filmu był przede wszystkim ciekawy pomysł i wspaniałe efekty. Dystrybucją początkowo zajmował się Canal+, z czasem prawa zostały zakupione przez MGM (na którego zlecenie powstały potem dwa seriale - SG1 i Atlantis). Wytykane często są pewne różnice w faktach pomiędzy serialem, a filmem. Jednym z nich jest na przykład to, że Abydos w filmie znajdowało się poza naszą galaktyką, w serialu jest to najbliższa planeta z wrotami w naszej galaktyce. |
Stargate SG-1: The Ark of Truth
| | Pierwszą sceną prawdopodobnie będzie scena w której Alteranie chowają Arkę Prawdy i opuszczają swoją galaktykę miliony lat temu (scena podobna do tej z „Rising” w Atlantis). Następnie będzie też scena z helikopterem. Na zboczy góry Teal’c będzie stał blisko przy unoszącym się helikopterze.
Mąż Vali przetrwał wydarzenia z “Line in the Sand” i poddaje się Vali w nadziei zatrzymania krucjaty której wcześniej tak wiernie służył. Drużyna na pokładzie statku transportowego Goa’uld’ów udaje się na Dakare na której orbicie znajduje się statek Ori. Po obezwładnieniu kapłana pozostają bez możliwości pilotowania statkiem Ori. Tomin ostrzega ich że kolejny statek już niedługo przybędzie, przez co decydują się by porzucić statek nietknięty z zamiarem pozostawienia przy życiu całej jego załogi. Tomin ostrzega Vale o kolejnej fali statków mającej wkrótce przybyć przez Super wrota z głównym zadaniem inwazji na Ziemię.
Prawdopodobnie od tego czasu drużyna rozpoczyna poszukiwania tytułowej Arki Prawdy.
Arka pozwala na przekonanie danej osoby do prawdy i została stworzona przez Alteran jako jeden ze sposobów rozwiązania konfliktu z nurtem religijnym. Jednak wspólnie uznali że takiego pewnego rodzaju pranie mózgu nie jest etycznym rozwiązaniem tego problemu.
IOA deleguje swojego przedstawiciela – James’a Merek’a (grany przez Currie Graham) który zastępuje Richard’a Woolsey’a zajmującego się ekspedycją Atlantis. Jego celem jest przesłuchanie Tomin’a. Natychmiastowo po przybyciu podważa decyzję Mitchell’a o pozostawieniu w całości (niezniszczonego) statku Ori na orbicie Dakary. Zwraca uwagę że statek powinien był zostać wyeliminowany, ale Mitchell podkreśla że na pokładzie byli ludzie i zauważa że nikogo nie będą musieli zabijać jak już znajdą Arkę. Wtedy Merek przypomina Mitchell’owi i Landry’emu że SGC by nie istniało gdyby nie IOA i wychodzi na przesłuchanie Tomin’a.
Przesłuchanie odbywa się w mały pokoju i zza dwustronnej szyby obserwowane jest przez Vale, Mitchell’a i Teal’ca. Tomin mówi mu że już wszystko powiedział, ale Merek próbuje coś na nim wymusić wytykając to jak wiele niewinnych żyć odebrał gdy jeszcze sam uczestniczył w krucjacie. Tomin musi się zmagać z faktem że służył fałszywym bogom i Merek próbuje się upewnić w ten sposób że Tomin mówi prawdę i poznać więcej informacji na temat ewentualnej obrony prze atakiem.
Vala jest oburzona tym jak Merek traktuje Tomina. Do tego momentu traktowano go jak gościa, ale Merek zrobił z niego więźnia. Tomin chce wyruszyć wraz z Valą i jej drużyną by pomóc im w skontaktowaniu się z podziemiem przeciwnym Ori, a także pomóc w odnalezieniu miejsca o nazwie Ortus Mallum (prawdopodobnie lokalizacja Arki).
Daniel odkrywa że tytułowa Arka Prawdy może znajdować się w galaktyce Ori, dlatego SG-1 wyrusza do niej na pokładzie Odysei w ramach uprzedzenia ataku Ori. Tymczasem IOA ma własny plan i SG-1 musi w odległej galaktyce sprostać dwóm potężnym wrogom.
W filmie pojawią się Morgan Le Fay (Sarah Strange), Doci (Julian Sands), Adria i Administratora/Kapłana (Greg Anderson). Także będzie „coś” z Merlinem związane.
Daniel przewodzi poszukiwaniami arki ze względu na swoje doświadczenie, rola Vali jest istotna z powodu jej relacji z Adrią. Nieprzytomny lub ledwie przytomny Daniel w zielonej koszulce wojskowej jest ciągnięty przez 2 żołnierzy Ori. Zmartwiona Vala w zielonej koszulce wojskowej w celi wyglądająca na zewnątrz.
Z drugiej strony Mitchell i Carter zajmują się problemem jaki wywoła wewnętrzny wróg, który postanowił zająć się sprawami we własny sposób. Ktoś w niewłaściwy sposób wykorzysta Dziedzictwo Asgardu narażając całą galaktykę na katastrofę. To jest pewnie ten wewnętrzny wróg, którym prawdopodobnie jest IOA. Carter nawet sporo czasu zajmować się będzie Replikatorami i wielością innych wrogów.
Mitchel powie dowodząc lub współdowodząc Odyseją: „Maksymalna moc broni”, „W Arce skryty jest sposób zniszczenia Ori” „Już czas na całkowite wkroczenie”. Mitchell będzie uczestniczył w scenie w której będzie walczył z wieloma przeciwnikami.
Daniel będzie próbował przekonać Pradawnych bardziej wyzywająco, niż jak ostatnio ideologicznie. Tym razem zauważa że oni potrzebują nas, tak jak my, bo jak już nas zniszczą to zajmą się nimi. Pomagając więc nam pomagają samym sobie. Tym razem w filmie jest bardziej wyzywający. Pytając się “Czemu nic nie robicie i pozwalacie by zło rządziło”.
Daniel stoi przed drewnianą skrzynią (w której znajduje się zapewnie arka). Doci mówi: „Twój bóg cię już nie ocali.”
Scenariuszem i reżyserią zajął się Robert C. Cooper. Film ma zakończyć dwuroczny wątek Ori z serialu SG-1. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 15 kwietnia 2007 roku .
- Shanks nie ma za wiele możliwości grania z Browder’em. Tendencja ta utrzymuje się także w filmie, wynika to z wyraźnego podobieństwa między nimi.
- Idea filmu została przerobiona z materiału na cliffhanger i wątku który miał trwać cały 11 sezon SG-1.
- Teal’c powie: “Jeżeli sam nie możesz walczyć dla samego siebie, walcz dla innych którzy dzięki twoim działaniem zostaną uratowani”. |
Stargate SG-1: Continuum (2007)
| | Gdy SG-1 próbuje dokonać egzekucji Baal’a – ostatniego Władcy Systemu – Teal’c i Vala w tajemniczy sposób znikają. SG-1 po powrocie na Ziemię ląduje na zamarzniętej łodzi w innej linii czasowej. Statek jest zalewany i Danielowi nie udaje się uciec. Sam i Mitchell odnajdują ubiór na mróz i udaje im się wydostać na powierzchnię. Zostają oni uratowani przez łódź podwodną. Tymczasem Daniel kończy z odmrożoną nogą. Jak O’Neill zostaje uratowany tego nie wiadomo.
Okazuje się że trafili na Ziemie na której potoczyła się zupełnie inaczej cała historia. Po pierwsze program Stargate został wymazany z historii. Jak się okaże to była sprawka Ba’al’a który poprzez przechwycenie w latach ’40 transportu wrót z Egiptu do Stanów Zjednoczonych rozbijając go na Arktyce pozbawił Ziemian wrót w teraźniejszości.
Drużyna próbuje przekonać władze o konieczności przywrócenia dawnej linii czasowej, ale bezskutecznie. Landry mówi im że “możecie liczyć na samych siebie i damy wam nową tożsamość i nowe życie”. Jednak mają oni żyć osobno i pracować w dziedzinach które nie pokrywają się z ich dotychczasowym zajęciem.
W pewnym momencie na orbicie Ziemi pojawiają się statki Goa’uld’ów pod dowództwem Baal’a, jego królowej Katesh (Vali) i pierwszego przybocznego – Teal’ca. SG-1 musi odnaleźć wrota i naprawić stan rzeczy zanim zostaną zniewoleni przez Goa’uld’ów. F-15 będą walczyć z gliderami. Oni odciągnęli złych co pozwoliło nam na wykonanie zadania. Podróżują przez kilka linii czasowych by to naprawić. O’Nell, Carter i Mitchell trafią między innymi do 1939 roku na Arktykę wchodząc w konflikt ze starym wrogiem o nowo odkryte wrota.
W filmie pojawi się Siler, Nirrti, Hammond.
Plan z hangarem w którym paczki zostały zniszczone przez “kawhoosh” wrót, oraz plan zdjęciowy ze zniszczonym przez pogodę jacht.
Scenariusz napisał Brad Wright, wyreżyserował Martin Wood. Film podejmuje samodzielny wątek związany z podróżami w czasie. Zdjęcia rozpoczęły się pod koniec maja 2007 roku. W okolicach 14 marca 2007 roku część zdjęć była kręcona przez tydzień w Laboratorium Marynarki Wojennej na Arktyce. W zdjęciach wzięła udział prawdziwa łódź podwodna Marynarki Wojennej SSN-757 (USS Alexandria). Jednym z ujęć było jej wynurzenie przez cienką warstwę lodu.
Spoilery mogą ulec zmianie, poniższy tekst jest własnym chronologicznym połączeniem informacji które wyciekły z procesu produkcyjnego. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|